Lv
8000-70-44
29-11-10-12
Diennakts palīdzība
Strādājam
00-24
Kontakti

Noderīga informācija

1
Ko darīt, ja cilvēks miris slimnīcā?
Nāves faktu konstatēs medicīnas darbinieks. Piederīgajiem par tuvinieka nāvi paziņos iestādes personāls. Mirušā cilvēka ķermeni nogādā ārstniecības iestādes patoloģijas nodaļas morgā. Medicīnas apliecību par nāves cēloni, lai varētu tālāk noformēt miršanas apliecību, var saņemt ārstniecības iestādes pataloģijas nodaļā vai pie ārstējošā ārsta. Pēc tam tuviniekiem jāsazinās ar apbedīšanas biroju “Karāls” pa bezmaksas tālruni 80007044. Kur biroja darbinieki, pamatojoties uz mirušā medicīnas apliecības par nāves cēloni un pasi, nokārtos miršanas apliecību. Un sāks organizēt tālākos procesus par bērēm vai kremāciju, atkarībā, ko būs izvēlējies klients.
2
Ko darīt, ja cilvēks miris mājās?

Ja Jūs esiet pārliecināti, ka cilvēks ir miris, tad nepieciešams infomēt mirušā ģimenes ārstu vai dežurējošo ārstu. Ja Jums nav pilnīga pārliecība, ka cilvēks miris, tad nepieciešams izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot uz tālruni 113. Ja mirušais jaunāks par 50 gadiem noteikti jāizsauc policija. Kad nāves fakts konstatēts tuviniekiem jāsazinās ar izvēlēto apbedīšanas biroju, lai mirušo nogādātu uz morgu un sāktu organizēt tālākos procesus. Apbedīšanas biroja “Karāls” darbinieki gatavi atbildēt uz visiem Jums neskaidrajiem jautājumiem visu diennakti 24/7, zvanīt Jūs variet 80007044 vai 29111012.

3
Ko darīt, ja cilvēks miris vardarbīgā nāvē?
Ja bijusi konflikta situācija, noticis kāds nelaimes gadījums vai pašnāvība vai ir par to aizdomas, tad jāizsauc policija, zvanot uz Valsts policijas palīdzības tālruni – 110 vai 112. Policijas darbinieki lems par turpmāko darbību un, ja būs nepieciešams, ar lēmumu noteiks tiesu medicīnisko ekspertīzi, kā arī organizēs mirušā nogādāšanu uz Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centru. Medicīnas apliecību par nāves cēloni izsniegs Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrā.
4
Ko darīt, ja Jums nav kapavieta kapos?

Ja mirušais ir deklarēts Rīgā, tad pašvaldība nodrošina bezmaksas kapavietu Bolderājas vai Jaunciema kapos. Ja cilvēks nav deklarēts Rīgā, varbūt kāds tuvinieks vai cita persona ir gatava ļaut mirušo apglabāt kapos, ar kuriem noslēgts līgums. Vai arī tuviniekiem jāvēršas pie pašvaldības, kur mirušais deklarēts, lai piešķir jaunu kapavietu.

Rīgas kapsētas

Rīgas domes un Mājokļu un vides departamenta bezmaksas informatīvais tālrunis Kapsētu darbības jautājumos:  80000290.


5
Kādus apbedīšanas pabalstus var saņemt tuvinieki?

1 .Apbedīšanas pabalsts.

a)sociāli apdrošinātās personas (darba ņēmēja vai pašnodarbinātā) nāves gadījumā.

b) bezdarbnieka nāves gadījumā, ja mirušais bija bezdarbnieka pabalsta saņēmējs vai arī par viņu pēdējo 36 mēnešu laikā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas iemaksas bezdarba gadījumam veiktas ne mazāk kā 12 mēnešus;

c) pensijas saņēmēja, atlīdzības par darbspēju zaudējumu saņēmēja, kā arī valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmēja nāves gadījumā. Apbedīšanas biroja “Karāls” darbinieki norāda, ka apbedīšanas pabalstu no VSAA var saņemt jebkura persona (piem. kaimiņš vai draugs), kura apņēmusies organizēt mirušā bēres vai kremāciju.  

2. Pabalstu mirušā pensijas saņēmēja laulātajam piešķir, ja arī laulātais ir pensijas saņēmējs.

3. Apgādnieka zaudējuma pensiju piešķir darba nespējīgiem mirušā apgādnieka ģimenes locekļiem, kas bijuši viņa apgādībā.

4. Pašvaldība, kur mirusī persona bija deklarēta, var piešķirt apbedīšanas pabalstu mirušā tuviniekiem.