Lv
8000-70-44
29-11-10-12
Diennakts palīdzība
Strādājam
00-24
Kontakti

Kas jāņem vērā, izvēloties zārku?

08.05.2023

Bēru organizēšana ir emocionāli sarežģīts pienākums, jo atbildīgajam jādomā ne tikai par nelaiķa pēdējām vēlmēm un pavadītājiem, bet arī tīri praktiskām lietām, piemēram, kādu zārku izvēlēties. “Zārka izvēlē jāņem vērā dažādi faktori”, skaidro speciālisti no apbedīšanas biroja "Karāls Plus". Viņi norāda, ka šis jautājums – kādu zārku izvēlēties? – viņiem tiek jautāts diezgan bieži, tāpēc apkopojām būtiskāko, kas ir jāzina, ja tomēr šādu pirkumu ir nepieciešams veikt.

Zārka izmērs un forma

Izvēloties zārku, pats būtiskākais parametrs ir mirušā cilvēka ķermeņa izmērs un svars. Nevajadzētu ņemt pārāk mazu zārku un, budžeta taupības nolūkos, mēģināt nelaiķi tajā “ietūcīt”. Arī zārka forma un augstums ir svarīgs, proti, zārkam ir jābūt gana ietilpīgam, lai tajā ērti varētu nelaiķi izguldīt, lai arī cik liels vai mazs viņš būtu. Parasti bēru izstrādājuma garumam vajadzētu pārsniegt mirušā augumu par 20 cm. Šāds aprēķins ir saistīts ar to, ka pēc nāves cilvēka ķermeņa garums palielinās par 5 cm, turklāt ir jāņem vērā vieta gultai un tas, ka ķermenim ir jāguļ brīvi zārkā garumā un platumā.

Zārka materiāls

Zārkus izgatavo no dažādiem materiāliem, tostarp koka, metāla, marmora un citiem. Katrs materiāls ir atšķirīgs, tāpēc ir svarīgi izvēlēties materiālu, kas atbilst mirušā personīgajām vēlmēm un budžetam. Latvijā visbiežāk izvēlas koka zārkus, kas izgatavoti no kvalitatīvām koku šķirnēm, piemēram, apses vai priedes. No iekšpuses tie tiek apsisti ar atlasa gultu, kā arī komplektā parasti nāk atlasa spilvens un aksesuāri. Lētāks variants ir drapētie zārki, kas izgatavoti no mazāk dārgām koku šķirnēm, bet arī tos piedāvā jau apsistus ar audumu. Dārkākie zārki tiek izgatavoti no ciedras, dižskābarža, valrieksta un citiem ekskluzīviem kokiem. Ja nepieciešams pārvadāt mirušo lielos attālumos, ņem vērā, ka būs jāizvēlas metāla un cinka zārks.

Zārka dizains

Zārkus var izvēlēties ar dažādiem dizaina elementiem, tostarp rokturiem, gravējumiem un rotājumiem. Izvēlies dizainu, kas atbilst aizgājēja personībai un personīgajām vēlmēm, un kas ir piemērots izvēlētajai bēru ceremonijai. Katoļu bērēm paredzētie zārki pēc formas atgādina dimantu, kas galos nošķelts ar vienādiem sāniem. Plecu zonā tie parasti ir platāki un sašaurinās galvas un kāju virzienā. Pareizticīgo zārkiem pārsvarā izvēlas taisnstūra formu ar sašaurinājumu uz kājām. Musulmaņu zārkiem ir taisnstūra forma un ārpusē tas ir polsterēts ar zaļu audumu. Ebreju reliģijā ir pieņemts aizgājējus guldīt koka zārkos. Cilvēkam, kurš nav kādas konkrētas reliģiskās konfesijas pārstāvis, ir pieejami dažādi zārku modeļi un dizaina variācijas. Arī iekšējam polsterējumam pieejamas dažādas krāsas un materiāli, piemēram, satīns, samts, poliesters, viskoze un citi.

Zārka kvalitāte

Ir svarīgi, lai zārks ir kvalitatīvs un izturīgs. Izvēloties zārku, ņem vērā koka struktūru, drošumu un furnitūras stabilitāti. Zārkam ir jāsaglabājas labā stāvoklī ne tikai bēru ceremonijas un mirušā transportēšanas laikā, bet arī daudzus gadus pēc apbedīšanas.

Bērēm atvēlētais budžets

Mūsdienu apbedīšanas pakalpojumu tirgū ražotāji piedāvā plašu zārku klāstu dažādos cenu segmentos, kas paver plašas izvēles iespējas un ļauj salāgot vēlmes ar iespējām. Ja zini, ka finansiāli nevari atļauties nelaiķim sarūpēt elegantu zārku ar diviem vākiem, izvēlies to, kas ir kvalitatīvs, bet vizuāli atbilst nelaiķa personībai. Labākajā gadījumā gados vecākie un apdomīgākie šo izvēli jau būs veikuši tavā vietā, bet, ja tomēr zārka iegāde ir jāveic un ir nepieciešams padoms par zārkiem vai apbedīšanas pakalpojumiem, zini, ka vari vērsties pie “Karāls Plus”.

Uzņēmums strādā visu diennakti un ir sazvanāms pa bezmaksas telefona nr. 8000-70-44.

Kas jāņem vērā, izvēloties zārku?
Atpakaļ