120 €

Biournas – DZĪVE PĒC DZĪVES

Bios Urn - paņēmiens, kas ļauj apglabāt tuvu cilvēku īpašā veidā, transformējot mirušā pīšļus augošā kokā!

Biournas koncepcijas autori Mārtins Azuā un Žerārs Molinē ir pārliecināti, ka dizains ļauj mainīt apkārtējo pasauli un mūsu attieksmi pret to. Dizaineri izdomāja unikālu apbedīšanas paņēmienu, kas ļauj pārvērst mirušā pīšļus augošā kokā, šādi nodrošinot ilgas atmiņas par tuvu cilvēku. Galvenā Bios Urn ideja ir nāves transformācija un atgriešana dzīvē, ņemot talkā dabu.

Otrs variants, kā apbedīt urnu ar pīšļiem, ir kolumbārijs – īpaša glabātava urnām ar kremācijas pīšļiem. Eiropā šāds apbedījumu veids ir izplatīts. Taču Latvijā kolumbāriju nav. Bez tam par urnas glabāšanu kolumbārijā bieži vien ik gadus ir jāmaksā, kas var kļūt par atbildīgu uzdevumu un apgrūtinājumu budžetam.

Par Biournām

Bios Urn ir ekoloģiski tīrs konteiners, kas pagatavots no materiāliem, kuri vidē sadalās – kokosrieksta čaumalas, presētas kūdras un celulozes. Urna sastāv no divām kapsulām. Augšējā kapsulā atrodas nākamā koka sēklas un auglīga barotne, bet apakšējā kapsulā tiek ievietoti mirušā pīšļi. Augšējā kapsula pasargā koka sēklas un nodrošina to pienācīgu augšanu. Kad koka asniņš kļūst pietiekami spēcīgs, tā saknītes izlaužas cauri kapsulas apakšējai sieniņai un sasniedz pīšļus. Kad biourna sadalās, koka saknes jau ir kļuvušas pietiekami spēcīgas, lai turpinātu patstāvīgu dzīvi apkārtējā augsnē. Vēl jāatzīmē, ka sekmīgai sēklu augšanai vispirms nepieciešams sajaukt augšējā kapsulā esošos komponentus ar apkārtējo augsni un tikai pēc tam ievietot urnu zemē.

Tie, kuri vēlas šādā veidā apbedīt sev tuvu cilvēku vai mājas mīluli, mirušā pīšļu transformēšanai var izvēlēties jebkuru koku. Tas var būt kā ozols, tā arī priede, kļava vai jebkurš cits koks vai augs. Lai sēklas veiksmīgi izaugtu, vislabāk ir izvēlēties tādu koku, kas raksturīgs Baltijas klimatam un vietējiem dabas apstākļiem.
Standartā Latvijā un Baltijā, pēc katras kremācijas tuviniekiem tiek izsniegta kapsula ar mirušā pīšļiem. Taču tālāk tuviniekiem jāatrisina radies jautājums – ko darīt ar saņemto kapsulu?
Klasiskais variants – apbedīt kapsulu kapsētā. Taču tādā gadījumā vispirms ir jāiegādājas apbedījuma vieta (gadījumā, ja tās nav) un jāapmaksā kapa rakšana. Rīgā vietu kapsētā var iegādāties apmēram par 150 EUR, bet kapa rakšana izmaksā apmēram 40 EUR. Pie tam ir jāatceras, ka, apglabājot pīšļus kremācijas urnā, tie tiek lemti „mūžīgam ieslodzījumam” – urna taču ir no metāla. Bez tam gadījumā, ja vēlāk radīsies nepieciešamība klasiski apbedīt citu mirušo vietā, kurā jau ir apbedīta kremācijas urna (un likums to atļauj), mirušā pīšļus nāksies „iztraucēt”, pārvietojot tos uz citurieni. Pie kam nav izslēgts, ka brīdī, kad tāda nepieciešamība radīsies, mirušā un kremētā cilvēka radinieku vairs nebūs starp dzīvajiem, un vieta, kur apbedīta kremācijas urna, piederēs pavisam citiem cilvēkiem. Tādā gadījumā metāla kremācijas urnu var piemeklēt bēdīgs liktenis.

Tāpēc, atgriežoties pie jautājuma par Bios Urn piedāvāšanu vietējiem klientiem, jāatzīmē, ka biourna ir pienācīga alternatīva klasiskajai mirušo apbedīšanai un metāla urnu apglabāšanai. Iedomājieties – pagājušajā gadā vien Rīgas kapsētās tika apglabātas apmēram 700 metāla urnas ar pīšļiem! Atrodoties zem zemes, metāls rada ne pārāk labvēlīgu ietekmi uz augsni un apkārtējo vidi. Atšķirībā no klasiskās kremācijas kapsulas, Bios Urn simtprocentīgi sastāv no materiāliem, kas vidē sadalās, kas garantē šim apbedīšanas paņēmienam augstu vides draudzīguma līmeni.

Biournai nav derīguma termiņa, to pēc iegādes iespējams uzglabāt ļoti ilgu laiku. Uz biournu var pārvietot arī pīšļus, kas glabājušies metāla kapsulā – sēklu uzdīgšanai un koka piedzimšanai tas nekādus šķēršļus neradīs. Ja runā par apbedīšanas estētiku, tad, iespējams, ir pat labāk, ja atmiņas par tuviniekiem iemiesojas zaļos un plaukstošos kokos, bet nevis tiek ieslodzītas aukstā, pelēkā akmenī vai metālā.
Bios Urn ideja varbūt arī nav domāta kuram katram. Taču, ja jūs meklējat skaistu apbedīšanas veidu, kas vienlaikus ir draudzīgs apkārtējai videi un spēj atmiņas par aizgājēju padarīt ļoti personiskas un maigas, iespējams, Bios Urn domāta tieši jums.

Apbedīšanas pakalpojumu birojs “Karāls” ir oficiāls izplatītājs Baltijas valstīs.

Kontaktu forma

  1. Name, Lastname
    Please type your full name.
  2. Phone
    Invalid phone
  3. Your message:
    Invalid Input